Note III özellikleri

Note III özellikleri

  Tek Elle Kullanım Parmağınızı ekrana koyup önce biraz sola sonra sağa doğru (sol el için tam tersi) itince o an bakmakta olduğunuz pencere tek elle kullanım için küçülüyor. Klavyeyi otomatik olarak tek elle kullanıma göre ayarlamak için ilave bir ayar da var. Bunun için Ayarlar > Kontroller > Tek elle kullanım yolunu takip edip,...

Haberin Tarihi: 23 Mayıs 2014 - Okunma Sayısı:2180 defa okundu.

 

Tek Elle Kullanım

Parmağınızı ekrana koyup önce biraz sola sonra sağa doğru (sol el için tam tersi) itince o an bakmakta olduğunuz pencere tek elle kullanım için küçülüyor. Klavyeyi otomatik olarak tek elle kullanıma göre ayarlamak için ilave bir ayar da var. Bunun için Ayarlar > Kontroller > Tek elle kullanım yolunu takip edip, Tüm ekranlarda kullan seçeneğini işaretleyin. Eğer listeden Samsung klavyesi seçeneğini de işaretlerseniz daima tek elle kullanıma uygun klavye karşınıza gelir.

Engelleme Modu

Bunun için Ayarlar > Cihaz yolunu izleyip Engelleme modunu açın. Sonra da engellemek istediğiniz bildirim ve uyarıları seçin. Bu ekranda isterseniz belirli bir saat aralığı da belirleyebilirsiniz. Bu şekilde engelleme modunun her gün otomatik olarak belirli saatler arasında devreye girmesini sağlamak da mümkün.

Renkleri İyileştirin

Ekran parlaklığını kısmaya alternatif olarak ayarlardan renklerin tonlarını da belirleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar > Cihaz > Ekran > Ekran Modu yolunu takip edip Profesyonel foto veya Film modlarından birini seçin renklerin iyileştiğini fark edeceksiniz.

Titreşim Şiddeti

Note 3′te titreşimin şiddetini kendiniz ayarlayın. Bunun için Ayarlar > Cihaz > Sesler yolunu izleyip Titreşim şiddeti seçeneğine tıklayın ve telefonun titreme şiddetini ayarlayın. Gelen çağrılar veya mesajlar için farklı titreşim seviyeleri ayarlamak bile mümkün.

% Şarj Miktarı

Bildirim çubuğunda yeşil bir pil işareti ne kadar şarjınız kaldığını temsili olarak gösteriyor fakat bunu yüzde olarak görmek ve daha kesin bir bilgi elde etmek isterseniz, Ayarlar > Cihaz > Görüntü yolunu izleyip Pil yüzdesini göster seçeneğini işaretleyin.

Dokunmadan Bildirimleri Görüntüle

Temassız Kontrol özelliği Note III’te. Telefonu elinize almadan ekranda bildirim olup olmadığını görmek için Ayarlar > Kontroller > Hareketle Kontrol (Motion kontrol) yolunu izleyip Temassız Kontrol seçeneğine gelip Göz atma (Quick glance) özelliğini etkinleştirin. Artık, yalnızca elinizi telefonun üzerinden geçirerek ekranda bildirim olup olmadığını görebilirsiniz.

S Pen Özellikleri

S Pen’in dokunma ve tıklama ile kullanılan özellikleri dışında bir de ekrana dokunmadan, yalnızca S Pen’i ekranda belli bir yerin üzerinde havada tutarak da kullanabileceğiniz bazı komutlar var. Örneğin galerinizdeki resimlerin üzerine geldiğinizde daha büyük bir önizleme görüntüsü elde edebilir, ekranın altına veya üstüne getirerek görüntüyü kaydırabilirsiniz. Bu özellikleri açmak için Ayarlar > Kontroller > Hareketle Kontrol yolunu izleyin ve Temassız görüntüleme (Air view) seçeneğini etkinleştirin.

Note III’e Dokunmadan Kullanın

S Pen’in yardımıya Galaxy Note 3′e dokunmadan da pek çok şey yapabilirsiniz. Mesela dosya eklemek için ekleme simgesinin üzerine gelip S Pen‘in düğmesine basarsanız son kullandığınız dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Aynı şeyi alıcı üzerinde yaparsanız en çok iletişim kurduğunuz kişilerin listesiyle karşılaşırsınız. Bu özelliği kullanmak için Ayarlar > Kontroller >Hareketle Kontrol yolunu izleyip Temassız kontrol (Air command) seçeneğini etkinleştirin.

Hareketler ve Avuç İçi Hareketleri Devredışı Bırakın

Ayarlar > Kontroller >Hareketle Kontrol yolunu izleyip Hareketler (Motions) ve Avuç İçi Hareketleri (Palm Motions) özelliklerini kapatın çünkü hiç kullanmayacaksınız. Aynı kısımdan Akıllı ekran (Smart screen) özelliğini aktifleştirip tıklayınca açılan ekranda Akıllı bekleme (Smart stay) özelliğini açıp diğer seçenekleri kapalı tutmanızı öneririz. Böylelikle ekrana baktığınız sürece ekran kapanmayacaktır.

Ayarları Ara

Note III‘te çok fazla ayar ve menü mevcut.İşte tam da bu nedenle ayarlara kolayca ulaşmanızı sağlamak için bir özellik eklenmiş. Telefon içerisinde arama yapabiliyorsunuz. Ayarlar menüsüne girdiğinizde üst taraftaki sekmelerin altındaki arama çubuğunu hemen göreceksiniz. Örneğin ekranla ilgili ayarlara ulaşmak istiyorsanız, arama çubuğuna “ekran” kelimesini yazıp onunla ilgili tüm ayarları görüntüleyebilirsiniz.

Kilit Ekranında Hatırlatma Notu Oluşturun

Kısayolları hepimiz çok seviyoruz. Onlar sayesinde menüler içerisinde dolaşmak zorunda kalmadan istediğimiz uygulamaya çabucak erişebiliyoruz. Samsung Galaxy Note 3‘teki en güzel kısayollardan biri de kilit ekranındayken not alabilmemizi sağlayan kısayol. Bunun için S Pen’in düğmesine basılı tutup telefonun ekranına iki kez dokunun ve karşınıza not almanız için boş bir ekran gelecek. Bu özelliği de diğerleri gibi Ayarlar > Cihaz > Ekranı kilitle adresinden yapabilirsiniz.

Note III′ü Sesli Komutlarla Kullanın

Samsung Galaxy Note 3‘ü sesinizle uyandırmanız veya sesle verdiğiniz komutlarla çeşitli uygulamaları çalıştırmanız mümkün. Bunun için S Voice’dan gerekli ayarlamaları yapmanız gerek. Orta tuşa iki kez basıp S Voice’u çalıştırın, Menü tuşuna basıp ayarlar menüsüne girin ve hem Uyandırma komutu hem de Sesle uyandırma özelliklerini aktifleştirin. Daha sonra Ayarlar > Cihaz > Kilit ekranı yolunu izleyip Kilit ekranında uyan seçeneğini işaretleyin. Karşınıza çıkan menüden istediğiniz işleve sesli bir komut atayabilir, böylece sesinizi kullanarak müzik çalarınızı çalıştırabilir veya kamera açıkken “Gülümseyin” dediğinizde resim çekmesini sağlayabilirsiniz.