İstanbul’un Fethi’nin 563. Yılı

İstanbul’un Fethi’nin 563. Yılı

İstanbul’un fethinin 563’üncü yıldönümü, bu sene Yenikapı daki miting alanında  dev platformda 3 boyutlu olarak kutlanacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar yaklaşık 1 aydır devam ediyordu. 29 Mayıs 1453 tarihinde Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından Feth edilen Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) başkenti Constantinopolis, Aynı zamanda Doğu Roma İmparatorluğunun sonu olmuştur. Bu Fetih ile Osmanlı...

Haberin Tarihi: 29 Mayıs 2016 - Okunma Sayısı:482 defa okundu.

İstanbul’un fethinin 563’üncü yıldönümü, bu sene Yenikapı daki miting alanında  dev platformda 3 boyutlu olarak kutlanacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar yaklaşık 1 aydır devam ediyordu.

29 Mayıs 1453 tarihinde Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından Feth edilen Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) başkenti Constantinopolis, Aynı zamanda Doğu Roma İmparatorluğunun sonu olmuştur. Bu Fetih ile Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş ve İstanbul’u 21 yaşında Feth eden II. Mehmed, “Fatih” ünvanını almıştır.

 

Anahtar Kelime: , , , ,