Merkez Bankası’nın Başkanı Belli Oldu

Merkez Bankası’nın Başkanı Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Erdem Başçı’dan sonraki ismi merakla bekleniyordu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçen hafta yeni başkanın yine kendi içerisinden olacağını belirtmişti. Bugün yeni başkan için Başbakan Ahmet Davutoğlu Murat Çetinkaya’nın atanma kararnamesini imzaya açtı. Yeni başkan Erdem Başçı gibi Başkan yardımcılığı makamından olacak. Peki Murat Çetinkaya kimdir?   1976 doğumlu Murat Çetinkaya, Boğaziçi...

Haberin Tarihi: 11 Nisan 2016 - Okunma Sayısı:450 defa okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Erdem Başçı’dan sonraki ismi merakla bekleniyordu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçen hafta yeni başkanın yine kendi içerisinden olacağını belirtmişti.

Bugün yeni başkan için Başbakan Ahmet Davutoğlu Murat Çetinkaya’nın atanma kararnamesini imzaya açtı.

Yeni başkan Erdem Başçı gibi Başkan yardımcılığı makamından olacak.

Peki Murat Çetinkaya kimdir?

 

1976 doğumlu Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı Üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı.Aynı zamanda uluslararası finans/-konomi-politika alanında doktora tez çalışmasını yine aynı Üniversitede yapmaya devam ediyor.

Çalıştığı yerler ve alanlar;

Albaraka Türk Katılım Bankası,

Uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevler,

Türkiye Halk Bankası,

Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı,

Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı,

Yatırım Menkul Değerler A.Ş.ve Bankanın çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği,

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı,

Ve son olarak 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.