İphone 6 ve Samsung S6 Karşı Karşıya

İphone 6 ve Samsung S6 Karşı Karşıya

Apple çıkardığı 6 serisi ile yine kullanıcılarına kendinden beklenenin fazlasını vermeyi başardı. Samsung ise S3 ten sonra Galaxy serisi ile istediği satış rakamlarını yakalayamasa da S6 ile bu talihsizliği aşmak istiyor. İki üst segment cihaz tasarım ve kullanıcısına sunduğu özelliklerle uzun süre kıyaslanacak gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi Apple 6 serisi ile kendi kalıplarını kırarak Phablet...

Haberin Tarihi: 12 Mayıs 2015 - Okunma Sayısı:1289 defa okundu.

Apple çıkardığı 6 serisi ile yine kullanıcılarına kendinden beklenenin fazlasını vermeyi başardı.

Samsung ise S3 ten sonra Galaxy serisi ile istediği satış rakamlarını yakalayamasa da S6 ile bu talihsizliği aşmak istiyor.

İki üst segment cihaz tasarım ve kullanıcısına sunduğu özelliklerle uzun süre kıyaslanacak gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi Apple 6 serisi ile kendi kalıplarını kırarak Phablet segmentinde ki ilk cihazı olan İphone 6 Plus ile herkesi şaşırtmıştı.

Biraz da Samsung Note serisinden etkilendiği de Samsung’un dilden dile gezmesini istediği bir konuydu.

Bizde iki üst segment cihazın aralarındaki farkları kıyaslama yaptıkça sizlerle paylaşıyor olacağız.

İki cihaz arasında gördüğümüz farkları kısaca sizlerle paylaşmak istiyoruz;

 • Öncelikle Samsung S6 da da kullanmaya devam ettiği Süper Amoled ekran ile kaliteli görüntüyü ön plana çıkarmayı başarıyor.

 

 • Ekran boyutu açısından İphone 6 kullanıcısına 4.7″ ekran ile kullanım sunarken Samsung S6 ise 5.1″ ile kullanıcısına daha fazla görüntü sunuyor.

 

 • Biraz detaya inince S6 5.1″ ekranda ile 2K çözünürlük sunarak İphone 6 ya göre daha net bir görüntü sunmayı başarıyor. Fakat beyaz ton dengesinde İphone 6 rakibine göre daha net bir görüntü kalitesi sunmayı başarıyor.

Samsung-Galaxy-S6-iphone-6

 

 • Resim ve video kalitesine baktığımızda iki cihaz arasında açıkçası çok bir fark bulamıyoruz. Samsung ve Apple kullandıkları objektif kalitesiyle ön plana çıkmayı başarıyor.

 

 • bir tarafta İphone 6 daki OIS diğer tarafta S6 daki 16 Mp lik kamera karşılaştırmasında S6 çok az farkla da olsa önde görünüyor.

 

 • Kullanılan işletim sistemlerine baktığımızda her ne kadar Android daha özgürlükçü bir ruha sahip olsa da İos işletim sistemi başlı başına Apple’ın en çok ön plana çıktığı konu oluyor.

 

 • İşletim sisteminde S6 İphone 6 nın bir adım gerisinden gelmeye mahkum oluyor.

 

 • Şunu da belirtelim Android Apple’ın “kapalı kutu” benzetmesini kendi tarafında daha iyi kullanıyor.

s6

 • Kullanım süresinde de İphone 6 rakibini geride bırakmayı başarıyor.

 

 • Özellikle S5 ten sonra S6 daki daha zayıf şarf süresi Samsung kullanıcılarını üzmüş durumda.

 

 • Fakat Samsung buradaki açığını cihazdaki hızlı şarj ile kapatmaya çalışıyor (Kendi şarj aletiyle)

s6-iphone-6

Sonuç olarak Apple ruhunu fazlasıyla yansıtan İphone 6 her ne kadar Samsung S6 tarafından zorlanacak gibi görünse de, karşılaştırmada Samsung genelde ön planda oluyor olsa da, İphone 6 daki Apple ruhu cihaza ayrı bir can veriyor ve Samsung’un işini oldukça zorlaştırıyor.

Anahtar Kelime: , ,