Yurtdışı Cihazlara İyi Haber

Yurtdışı Cihazlara İyi Haber

Bildiğimiz üzere ülkemizde yurt dışından getirilen cihazlar için belirlenmiş yasal kullanım süresi mevcut. Bu süre ilk başlarda 1 aydı ve sonrasında BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) bu süreyi 2 aya çıkarmıştı. Bu sistem çoğu ülkede olmamasına karşın Türkiye’de olmasının sebebi vergilendirme ile Türkiye’de cihaz fiyatlarının diğer ülkelere göre daha pahalı olması ve bu sebepten dolayı yurt...

Haberin Tarihi: 18 Ekim 2015 - Okunma Sayısı:437 defa okundu.

Bildiğimiz üzere ülkemizde yurt dışından getirilen cihazlar için belirlenmiş yasal kullanım süresi mevcut. Bu süre ilk başlarda 1 aydı ve sonrasında BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) bu süreyi 2 aya çıkarmıştı.

Bu sistem çoğu ülkede olmamasına karşın Türkiye’de olmasının sebebi vergilendirme ile Türkiye’de cihaz fiyatlarının diğer ülkelere göre daha pahalı olması ve bu sebepten dolayı yurt dışından yasal olmayan yollarla ülkemize cihaz girişini engellemekti.

BTK son yaptığı değişiklik ile beraber bu süreyi 4 aya yani 120 güne çıkarmış durumda.

Kısaca yurt dışından getirilen ve Türkiye’de sim kart takılan bir cihaz 120 gün boyunca kullanılabiliyor olacak.

Bu süre içerisinde cihazınız herhangi bir yasal kapamaya girmeyecek. Ayrıca bu süre zarfında cihazınızı Türkiye’ye 1 aylık bir süre içerisinde giriş yapmış bir pasaport bilgileri ile E-Devlet sisteminden girerek kayıt ettirebilirsiniz.

Unutmayın.. 1 Pasaport ile 2 takvim yılı içerisinde sadece 1 cihaz kayıt ettirebilirsiniz.